1. Česká liga mládeže, snaživý, žel neúspěšný vstup do soutěže.

V sobotu 2. října jsme cestovali do Rychnova nad Kněžnou, abychom sehráli dvě úvodní utkání nového ročníku 1. ČLM, skupiny C. Bylo nám jasné, že budeme od počátku soutěže patřit k adeptům sestupu, což potvrzuje průměr ELO základní sestavy 1183, což je nejhorší průměr ze všech účastníků . Co nás povzbuzovalo, byla skutečnost nedávných velmi pěkných výsledků našich hráčů na KPJ v Milovech.

V prvním utkání jsme nastoupili proti ostřílenému družstvu z Lanškrouna a utkání se vyvíjelo výborně. Poměrně rychle vyhrál s přehledem Šimon Stefan na 4. šachovnici a na výhru po zisku kvality stál Honza Hrdlička. Ten bohužel podcenil možnosti soupeře v podobě nepříjemného tlaku na krále a po pěkné oběti jezdce se musel náš hráč smířit s remízou věčným šachem. V té době Jakub Tyč na 6. šachovnici si vytvořil po ztrátě pěšce v zahájení perspektivní pozici a zdálo se, že bychom si mohli připsat v utkání alespoň jeden bod ze remízu. Jenže bohužel soupeř vyrovnal, když Radek Rub na 5. šachovnici nezvládl časovou tíseň a potom se výsledek obrátil po prohře Jakuba Nešpůrka na 1. šachovnici. Jakub si v partii vytvořil ve hře bez rošády tak trochu putovního krále, který nenašel klid ani po výměně dam. V jezdcové koncovce s dvěma pěšci méně musel kapitulovat. A ani nadějná pozice Jakuba Tyče nepřinesla kýžený bod, když ve věžové koncovce se náš hráč dopustil několika nepřesností a remízoval. Hrála se poslední partie na 2. šachovnici, kde Jakub Hrdlička srdnatě bojoval s ostřílenějším soupeřem a celou partii stál velmi dobře. Bohužel i tato partie přinesla pouze remízu v silně zablokované pozici. Prohra 2,5 : 3,5 nás může mrzet v konečném účtování. S výkonem všech hráčů jsem však přes těsnou porážku spokojen.

Po polední pauze jsme zasedli ke 2. kolu proti domácímu mladičkému družstvu Rychnova nad Kněžnou. Ó, ale jak velký byl rozdíl mezi dopoledním utkáním a tímto, to bylo až neskutečné. Po necelé hodině hry se doslova zhroutily pozice Šimona Stefana, Jana a Jakuba Hrdličkových, bylo to 0:3 a šlo jen o to odvrátit debakl. To se nakonec podařilo díky výhře Radka Rouba a remízám Jakubů Nešpůrka a Tyče. Takže 2:4 byl přijatelný výsledek. Výkon však značně pokulhával za očekáváním. Třikrát prohra do 20 tahů by se neměla našim hráčům stávat

V neděli 3. října 1. ČML pokračovala utkáními 3. kola. My jsme hráli v Hradci Králové s družstvem ŠK Lípa, papírově nejsilnějším soupeřem z úvodní trojice našich soupeřů. Převaha favorita se projevila na prvních třech šachovnicích. Na zbytku šachovnic jsme měli převahu my, žel na zisk bodů to nestačilo. Nad síly Jakuba Nešpůrka byl jeho soupeř na 1. šachovnici. Náš hráč zvolil v ruské hře méně hranou variantu, riskoval a výsledkem byla chyba v propočtu varianty, ztráta materiálu a vcelku rychlá porážka. Vyrovnání přinesla partie Radka Rouba, kde se jeho soupeřka dopustila několika chyb a náš hráč nezaváhal. Potom však přišla studená sprcha v podobě porážek Jakuba Hrdličky (dobře rozehraná partie skončila tvrdým útokem soupeře, když náš hráč nevyužil několik možností úspěšného pokračování v partii) a Jana Hrdličky, který neubránil oslabené postavení svého krále. Bylo to 1:3, a protože Jakub Tyč a Šimon Stefan nevyužili svých trochu lepších pozic, skončili obě partie remízou a celkovým výsledkem 2:4. Pozitivní je, že družstvo opět předvedlo houževnatý dobrý výkon jako v sobotu dopoledne. Kdy se podaří dobrý výkon spojit s bodovým ziskem se však odkládá na některé z příštích utkání. Ta sehrajeme 4. prosince v Jihlavě.