1. liga mládeže byla zahájena úvodním srazem

O víkendu 10.10. – 11.10.2020 byla zahájena 1. liga mládeže úvodním čtyřkolem. Naše družstvo v roli nováčka soutěže hraje ve skupině C. Rozlosování soutěže nám určilo start na srazu ve Světlé nad Sázavou v nádherném sportovním areálu Pěšinky, ve kterém má místní šachový klub zcela exkluzivní podmínky pro trénink i hru.

Naše role v soutěži je zcela jasná, pokusit se o malý zázrak udržení v soutěži. A jak naznačila první 4 kola, bude to opravdu velmi tvrdý oříšek. Do Světlé jsme odjeli v sestavě Soňa Leksová, Jakub Nešpůrek, Radek Roub, Jan Rožek, Jan Hrdlička, Jakub Tyč a Jakub Hrdlička. Hrají šestičlenná družstva a tak jsme měli možnost jednoho střídání v každém utkání.

V prvním utkání jsme hráli s družstvem CHS Chotěboř. Vynikající výkon podala Soňa Leksová, když dokázala docela s přehledem remízovat černými figurami s Rudou Junem. Utkání však proběhlo jednoznačně ve prospěch favorita a až v závěru utkání jako poslední hrající hráč zvítězil po velkém boji Radek Roub. Všichni ostatní hráči své partie prohráli a tak konečný stav 1,5 : 4,5 je celkem lichotivý.

Ve druhém utkání jsme narazili na nám výkonnostně rovnocenného soupeře Gambit Jihlava. Utkání začalo skvěle, když se opět blýskla Soňa Leksová a využila hrubky soupeře v zahájení. A když vyhrál na poslední šachovnici Jakub Tyč (opět po hrubce soupeře), zdálo se, že vyhlídky na dobrý výsledek jsou slibné. Jenže vedení 2:0 vydrželo jen chviličku, protože po matném výkonu musel vzdát Jakub Nešpůrek na 2. šachovnici. V dalším průběhu utkání soupeř stav otočil na 3:2 po vítězstvích na 3. a 5. šachovnici a o výsledku měla rozhodnout partie na 4. šachovnici, kde hrál Honza Rožek. Remízovým nabídkám soupeřky sice odolával, nenašel však v mírně výhodné pozici dobré pokračování a partie po čtyřhodinovém boji skončila remízou. Prohra 2,5 : 3,5 nás může v konečném účtování mrzet…

Druhým sobotním utkáním byl denní program vyčerpán. Co nám přinesl. Především poznání, že kvalita krajského přeboru žákovských družstev , ze kterého jsme po několikaletém úsilí konečně postoupili se s kvalitou 1. ligy dorostu nedá příliš srovnávat. Hráčská úroveň všech soupeřů byla na mnohem vyšší úrovni než u soupeřů v KPDŽ a mě jako trenéra těší, že naši hráči se doslova rvali o dobrý výsledek, využívali bohatě svůj čas určený na partii (90 minut + přídavek 30 vteřin za každý provedený tah). Pochopili, že utkání v 1. lize jsou pro ně velkým přínosem a výzvou ke zvyšování kvality hry. Zjistili také, že během partie nelze ani na okamžik ztratit pozornost, protože za to přišel zákonitý trest. Toto se týkalo především našich nejmladších Jakuba Nešpůrka a Jana Hrdličky.

V prvním nedělním utkání nás čekal papírově nejsilnější soupeř, domácí družstvo Světlé nad Sázavou. A výsledek byl opravdu jednoznačný, když jsme získali pouze půlbod zásluhou Radka Rouba.

Druhé nedělní utkání jsme sehráli s družstvem Náměšti nad Oslavou. Bohužel i zde jsme odešli s porážkou 2:4, kdy celý bod získal Jakub Nešpůrek a půlky bodu za remízy Soni Leksové a Jana Rožka, kteří upravili katastrofální skóre 0:3 po úvodu utkání.

Co nyní bude? Bohužel asi dlouho nic, protože od 12. října sport stojí … Já zpracuji všechny naše partie s komentářem a bylo by dobré, když to jen trochu půjde, dvakrát, třikrát se sejít na společném tréninku.

Ještě jednou je třeba pochválit všechny naše hráče za výborný přístup k utkáním. Nálož 4 vážných partií ve dvou dnech zažili poprvé a přes neúspěšný celkový výsledek předvedli výkony na hranici svých možností. Při stejné píli při tréninku určitě nebudou v dalších utkáních odsouzeni do role předem poražených a o udržení v soutěži se ještě poperou. Dík také patři Aleši Hrdličkovi a Vojtěchu Nešpůrkovi za dopravu hráčů.