7. ročník Chvaletické šachové olympiády odstartoval!

Sedmý ročník Chvaletické šachové olympiády byl v sobotu 9. března 2019 zahájen prvním turnajem „ O Lichnickou věž“ v Třemošnici. Turnaje se účastnilo 51 dětí ve třech věkových kategoriích.

Náš Šachový spolek byl v turnaji zastoupen 24 dětmi a při menší účasti krajské hráčské špičky (současně začalo MČR mládeže v Koutech nad Desnou) jsme získali v nejmladší a mladší kategorii 6 medailí (3 zlaté, 2 stříbrné a 1 bronzovou). Pouze kategorie starších žáků, kde konkurence byla nejsilnější, nám medailové umístění nepřinesla.

V nejmladší kategorii, která je pro náš klub velkých příslibem v budoucnu, jsme získali v soutěži chlapců první tři místa. S převahou a plným bodovým ziskem zvítězil největší favorit Jan Hrdlička, který byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje a na jeden rok získal putovní pohár. Převzal tak štafetu po předchozích vítězích Rudolfu Junovi z Chotěboře a Adéle Třasákové z Pardubic. Druhé místo získal po zásluze nejmladší účastník turnaje Jiří Hlaváček, který je naším letošním velkým objevem. Jako jediný hráč zle zatápěl ve vzájemné partii vítězi této kategorie, když nenašel cestu k výhře v jasně vyhrané pozici. A bronz si odvezl Tomáš Staněk, který skvěle hraje dámou, žel často se díky tomu ke hře nedostávají jeho další figury. Naše další naděje Šimon Mrštík tentokrát na medaili nedosáhl, protože pokazil několik vyhraných pozic a ztrácel tak zbytečně body. Dívky jsme v této kategorii neměli.

V mladší kategorii chlapců zvítězil favorizovaný Jakub Nešpůrek. Nepovedla se mu jen jedna partie (na rozdíl od soupeřů) a zaslouženě zvítězil.

V kategorii mladších dívek jsme měli 3 hráčky z celkových čtyř. Zvítězila Kristýna Pařízková před Beátou Burešovou. Naprázdno vyšla pouze Klára Daňová.

Pohár pro nejlepšího hráče pořádající školy ZŠ Třemošnice získal Patrik Charvát se ziskem 4 bodů v mladší kategorii (k překvapení přítomného zástupce ředitele školy Františka Kučery). V této soutěži favorizovaný Jan Rožek získal ve starší kategorii 3,5 bodu, když pokazil několik dobře rozehraných partií (zejména partii s pardubickým Markem Juchelkou).

Město Třemošnice a zdejší základní škola věnují šachům velkou pozornost se snahou navázat na bohatou pořadatelskou tradici turnajů v nedávné i dávnější historii. Pan Kučera také poukázal na krásu Třemošnice a jejího okolí (zřícenina majestátního hradu Lichnice) a vyzval děti, aby město navštivili společně s rodiči. Město Třemošnice, které dětem věnovalo drobné ceny, zastupovala při zahájení turnaje paní Mgr. Eva Štolfová.

Podrobné výsledky na Chess results: kategorie Akategorie Bkategorie C.