Krajský přebor jednotlivců HD 10 – HD 20, Milovy 3.6. – 5.6.2022

Šachový spolek  Železné hory byl již potřetí pořadatelem KPJ v mládežnických kategoriích v Milovech.

V kvalifikačních turnajích si účast zajistila početná skupina našich hráčů. Na startovní čáře se jich objevilo úctyhodných 22  při celkové účasti 125 hráčů. Počasí se tentokrát opravdu vydařilo a tak se v plné míře a kráse projevilo kouzlo místního přírodního prostředí, které dalo všem možnost aktivně relaxovat v době, kdy se nehrálo.

A co je nejhlavnější našim se většinou dařilo a výsledkem je celkový zisk šesti medailí (3 zlaté, 1 stříbrná a 2 bronzové) a také řada postupů do podzimního Mistrovství Čech.

V kategorii nejmladších chlapců H 10 startovali za náš oddíl 3 hráči. Nejvíce se dařilo Mikuláši Hrstkovi, získal bronzovou medaili za 3. místo a velmi pěkného 5. místa dosáhl Matyáš Kryštof.  V polovině startovního pole skončil Karel Kápička, který obsadil 9. místo. Celkem se turnaje účastnilo 17 dětí, turnaj dokončilo 15, když 2 účastníci v průběhu turnaje onemocněli. Škoda, že nemohl startovat Ondřej Suchánek, který měl šance na velmi dobré umístění.

Kategorie H 12  je naší velkou devizou a příslibem světlé budoucnosti a to nejen počtem hráčů. 3. místa dosáhl Daniel Málek  a společně s Janem Pádivým (4. místo) postoupil na M Čech. V první desítce se ještě umístili Jiří Hlaváček, Jan Boháč a Tomáš Kloud.  Horší umístění měli pouze Tomáš Hrdlička (11. místo) a Zdeněk Kápička (16. místo). Celkem zde startovalo 21 chlapů, našich byla tedy plná třetina.

Kategorie H 14 nám přinesla zlatou medaili, kterou získal Jan Hrdlička. Honza postupuje na M Čech a zaznamenal konečně větší úspěch po nepříliš úspěšných předchozích vystoupeních.  Spokojen s výsledkem je jistě i Matěj Šuba (11. místo). Dále v této věkové kategorii hráli Patrik Charvát (18.), Vojtěch Žďárský (21.) a Vojtěch Kutílek (24.). Jejich výsledek lze označit za průměrný.

Další zlatou medaili a postup na M Čech  získal Jakub Nešpůrek kategorii H 16. Na poslední partii v soutěži bude dlouho vzpomínat Šimon Stefan (8. místo). Dosažená zbytečná remíza ho stála bohužel postup. Hugo Hejzlar (18. místo) a Karel Tyč (19. místo) se svým umístěním příliš spokojeni asi nejsou.

V nejstarších kategoriích HD 18 a HD 20,  které se hrály jako jeden společný turnaj, startoval Radek Roub. Šachy si v poslední době oblíbil, zajímá se o dění a tak trochu lituje doby, kdy tomu bylo jinak. Celkové 13. místo není rozhodně špatné a Radek si je dobře vědom skutečnosti, že má předpoklady pro daleko lepší výsledek.

Letos se podařilo uskutečnit samostatné turnaje pro dívky. Ve spojené kategorii D 10 – D 12, kde hrálo 8 dívek každá s každou, získala 1. místo a zlatou medaili naše Tereza Krátká. Prokázala tak svoji velkou bojovnost a chuť do hry, která z ní přímo čiší. Ztratila pouhý jeden bod prohrou v 1. partii a potom už jen vítězila. Protože velmi ráda trénuje má tato naše dívčí naděje šachovou budoucnost před sebou.

V kategorii D 14 – D 16 startovalo 10 dívek a mezi nimi Kristýna Pařízková. V odděleném hodnocení kategorie D 14 získala rovněž medaili (stříbrnou).

Tím byl dovršen celkový úspěch našich zástupců. Celková rekapitulace je radostná. Zisk 6 medailí (3 zlaté, 1 stříbrná, 2 bronzové), postupy na M Čech pro 4 chlapce a účast 22 našich  hráčů a hráček z celkově 125 startujících nás zařadilo mezi nejúspěšnější výpravy ! Navíc se pokusíme získat divokou kartu pro účast Mikuláše Hrstky (H 10) na M Čech. Šance uspět tu je !

KPJ v Milovech byl tou nejlepší propagací mládežnického šachu. Umocnilo ji krásné, teplé počasí, krásné prostředí přírodního areálu Poslední míle, které posloužilo k výborné relaxaci účastníků, když se nehrálo. Mimo jiné děti dostaly možnost vyjádřit se ke své účasti na budoucích 4 tréninkových sobotách v sezoně 2022/2023, které bude pořádat Krajské tréninkové centrum mládeže (KTCM). Kolik našich dětí projevilo zájem ?

A nakonec se omlouvám čtenářům, že tento článek vznikal po etapách. Způsobila to moje „časová tíseň“ s také trochu únava, která na mne přišla s blížícím se koncem náročné sezony, která vrcholila víkendovými akcemi v několika týdnech po sobě.

Úplným koncem sezony bude víkend 10.6. – 12.6. v Jihlavě, kdy se naši mladí hráči účastní Mistrovství České republiky družstev mladších žáků.  V 28 členném startovním poli jsme dle výkonnosti nasazeni na 18. místě. Favority tedy nejsme a věřím, že našim soupeřům dokážeme, že něco už umíme.