Malé ohlédnutí za MČR družstev mladších žáků v Harrachově.

V pátek 16. června jsme na místo konání MČR vyjeli v několika skupinkách osobními auty rodičů. Vše proběhlo hladce a podle rozpisu, všichni dorazili do Harrachova včas. Stejně hladce proběhla presence a ubytování. Turnaj mohl začít.

V 1. kole jsme byli papírovými favority, což nám vedoucí soupeře ŠK Sulimov několikrát ústně připomněl. Žel utkání se naprosto nepovedlo a těsná prohra 2,5:3,5 byla možná tím hlavním a nejlepším impulsem k probuzení se z hlubokého spánku. 

Ve druhém kole jsme nastoupili proti oslabenému soupeři. Česká Lípa hrála bez dívky pouze s pěti hráči. A právě kontumační bod nám pomohl k těsnému vítězství 3,5:2,5. 

Byl za námi první den a spojeni jsme byli pouze s průběžným výsledkem. Výkony některých hráčů však zůstaly za očekáváním. V sobotu jsme v prvním dopoledním kole nastoupili proti Světlé nad Sázavou. Roli favorita jsme potvrdili vítězstvím 3,5:2,5.

Ve čtvrtém kole našimi soupeři byl velký favorit Jezdci Jundrov (brněnský klub). Prohráli jsme 1:5, ale … Výsledek mohl být daleko lepší, kdyby například Tomáš Hrdlička přišel v zahájení na to, jak soupeři odchytit střelce nebo Honza Boháč provedl vcelku jednoduchý matový útok. Za zmínku stojí i nekorektní chování soupeřova kapitána, který neoprávněně zasáhl do hry upozorněním své hráčky na to, co má dělat po nepřípustném tahu naší hráčky, kterou tak donutil odevzdat dámu. Protože však byl u toho i rozhodčí, kterého si vedoucí soupeře zavolal,  nebylo možné proti nekorektnímu chování kapitána soupeře jakkoliv zasáhnout. Je smutné, že dospělý je schopen takto ovlivnit průběh partie. 

Poslední dopolední kolo jsme hráli se Slezanem Opava. (Na tento klub mám krásné vzpomínky z mého mládí, kde jsem se vlastně naučil hrát šachy pod vedením pana doktora Burdy a sehrál bezpočet turnajů v blesku na diktát bílý teď – černý teď :-).  Protože i vedoucí opavského týmu byl senior,  zavzpomínali jsme spolu na staré šachové i nešachové časy v Opavě). Samotné utkání skončilo po vyrovnaném boji 3:3. 

V 6. kole jsme v sobotu odpoledne potvrdili roli favoritů a jasně zvítězili nad ŠK Prostějov 5 :1.

Žel poslední sobotní kolo jsem nemohl osobně sledovat, protože ve stejnou dobu se jiných prostorách hotelu FIT – FUN konala rozšířená schůze KM ŠSČR s předsedy krajských svazů. Toto jednání jsem musel kvůli důležitým projednávaným bodům absolvovat a ponechal jsem družstvo jeho osudu. Úkolu kapitána družstva se úspěšně ujal Honza Boháč, který perfektně zpracoval zápis o utkání !

V tomto 7. kole (sobotním závěrečném) jsme nastoupili proti družstvu Plzeň Letná a prohráli jsme 1 :5.

O všem a tedy našem úspěchu nebo neúspěchu měla rozhodnout dvě závěrečná nedělní kola. V prvním utkání jsme nastoupili proti Gambitu Jihlava. Začátek utkání byl katastrofální a vypadalo to na debakl. Zázraky se však dějí a díky houževnatosti našich hráčů jsme dokázali vyhrát 3,5:2,5.  

S průběžným ziskem 13 bodů na průběžně 13. místě jsme nastoupili k poslednímu kolu. Čekal nás těžký soupeř KŠ Říčany 1925. Po dvaceti minutách jsem byl na ručník s vidinou těžkého debaklu. A pak se začaly dít věci:-) !! Za stavu 0,5 : 1,5 naději vykřesal Daniel Málek, který z prohrané pozice udělal drama a díky taktické převaze nad svým soupeřem zvítězil. Beznadějně stál s figurou méně Jan Boháč. Získal však figuru zpět a naše naděje na úspěch narůstaly. Žel zcela zbytečně přešel do prohrané pěšcové koncovky a musel kapitulovat. Bylo to 1,5 : 2,5 a Vašek Seidl vyrovnal. Hrála se poslední partie, ve které Tomáš Hrdlička hrál věžovou koncovku a se svým soupeřem se předháněl, kdo vymyslí horší tah. Já i kapitán soupeře jsme doslova trpěli. Šlo již o poslední partii v celém MČR. Výhra v této partii by znamenala (to jsme ještě nevěděli) celkově 9. místo družstva, remíza skvělé 11. místo. Soupeř nabídl Tomášovi výměnu posledního páru věží (hrubá chyba, protože po výměně byla partie pro nás hladce vyhraná). Tomáš však volil jistotu vedoucí k rychlé remíze v partii a  také konečné remíze v utkání 3 : 3.

Konečné 11. místo je krásným úspěchem a povzbuzením pro další práci. Naši se povzbuzovali seč mohli, vytvořili báječný kolektiv (viz foto). Volný čas trávili kolektivně plaváním, stolním tenisem nebo relaxací při volné zábavě. Za dospělé družstvu na místě fandili a povzbuzovali pánové Málek a Kryštof.  Družstvo sklidilo potlesk publika při vyhlášení výsledků, kdy jako poslední mělo čest celé nastoupit na pódium.

Odjezd děti opět zajistili domluvení rodiče a patří jim za to dík !

Hodnocení jednotlivců:

Václav Seidl získal 5,5 bodu z 9 partií při průměrném ELO soupeřů 1400. Svoji roli lídra soupisky splnil beze zbytku a svým bodovým ziskem družstvu hodně pomohl.

Daniel Málek získal 4 body z 8 partií (průměr ELO 1231). Ukázal, že rapid šachy umí, nápady z něho jen sršely, žel občas vše jde na úkor včasného ukončení vývinu. Palec nahoru mu určitě patří za poslední partii v turnaji s družstvem Říčan !

Jan Pádivý získal 3,5 bodu ze 6 partií (průměr ELO 1151) hrál z počátku své partie jakoby v křeči, dostával se do velkých časových tísní a úplně zbytečně prohrával. Závěr turnaje ho však zachytil ve velmi dobrém světle a svůj stoupající výkon potvrdil i příslušným bodovým ziskem.

Tomáš Hrdlička získal 1,5 bodu z 5 partií (průměr ELO 1241). Tomáš hrál občas ukvapeně (např. dostal zbytečný mat ve vyhrané  důležité partii s Jezdci Jundrov) a ztrácel zbytečně body. V posledním kole zabojoval a získal důležitý půlbod, i když vyhrát mohl. Vše se však stalo při oboustranné časové tísni.

Jan Boháč získal 1 bod ze 4 partií (průměr ELO 1071) je šachový dříč. Svoje partie hluboce a vcelku dobře promýšlí. Čas je však jeho velkým nepřítelem. V časových tísních se dopouští zbytečných chyb. Za bojovnost v poslední partii turnaje zasluhuje pochvalu, i když to nakonec nedopadlo dobře.

Tomáš Kloud 2,5 bodu ze 4 partií (průměr ELO 1105) se velmi osvědčil v roli náhradníka, a proto také dostal moji důvěru při výběru sestavy pro utkání s Gambitem Jihlava. Své partie zahajuje dobře a svědomitě. Dobře počítá. Zle však s ním je, když soupeř vyrovná hru a má určité hrozby. Pak je trochu na štíru s psychikou a dopouští se zbytečných chyb.

Tereza Krátká 5,5 bodu z 9 partií (průměr ELO 1055). Opět je potřeba konstatovat, že Terezka je pro družstvo poklad a po letech půstu máme v klubu dívku s velmi dobrými předpoklady pro hru. Šachu i mimo soutěže věnuje hodně času zejména samostudiem s přípravnou hrou na počítači. Velice rád ji nabídnu v příští sezoně individuální trénink, pokud budou zúčastnění souhlasit.

Matyáš Kryštof  2,5 bodu z 9 partií (průměr ELO 1039). Benjamínek v našem družstvu dostal svojí účastí na Mistrovství první velkou příležitost. Jeho hra trpí běžnými neduhy mladičkých začátečníků tj. rychlost, nepozornost, sledování malého úseku šachovnice,. Ze všech těchto neduhů vyplývá i skutečnost, že kazí pozice, které jsou vyhrané. Potřebuje ke zlepšení čas, pilný trénink. Do družstva se však plně včlenil a byl jeho nedílnou součástí.

Lubomír Šilar, vedoucí družstva