1. liga mládeže pokračovala ve Vlašimi 4.-5. kolem

V pátek 1. prosince odpoledne naše devítičlenná výprava odjela dvěma auty do Vlašimi.  Předpověď počasí slibovala bohatou sněhovou nadílku a tato předpověď vyšla do puntíku. Na silnici u Soutic jsme si museli počkat na likvidaci dopravní nehody. Čekali jsme 3,5 hodiny. Cesta z plánovaných maximálně dvou hodin se tak protáhla na 5 hodin.  Na silnicích to pořádně klouzalo, tak se muselo jet skoro krokem. Oddechnout  jsme si mohli až v půl deváté večer, když jsme již byli všichni ubytováni ve Vlašimi ve Sporthotelu, dějišti sobotních utkání.  

Na místo konání srazu jsme dorazili jako první. Čekalo se, zda včas dorazí (s výjimkou domácího družstva Vlašimi) družstva Gambitu Jihlava a Chotěboře. Přes trvalé sněžení družstva přijela s minimálním zpožděním a tak se mohlo začít hrát. 

V prvním utkání  v sobotu dopoledne jsme narazili na domácí družstvo Vlašimi, se kterým jsme v minulosti nikdy nevyhráli. Utkání jsme však zvládli a těsně jsme zvítězili 3,5:2,5.  Výsledky na jednotlivých šachovnicích byly následující:

  • Stein  (1807)   1-0    Nešpůrek   (1785)
  • Jouja (1590)   0-1    Stefan  (1513)
  • Petrášek (1512)    1/2     Seidl  (1572)
  • Slánský (1227)     1-0     Koupil  (1439)
  • Veselý  (1430)    0-1     Hrdlička   (1485)
  • Kváčová (1000)   0-1     Málek  (1414)

Ve druhém utkání v sobotu odpoledne jsme se utkali s Gordic Jihlava s výsledkem 3 : 3.

Utkání bylo plné zvratů a dramatické až do samotného konce v 19:30 hodin ! Můžeme jen litovat, že nemělo vítězný konec ! Bylo k tomu opravdu blízko.

Začali jsme poměrně rychlou porážkou Šimona Stefana, který svou partii černými nezvládl. Na 1:1 vyrovnal Jan Hrdlička, který využil soupeřovy hrubky k vítězství. Na 2 : 1 pro nás zvýšil s přehledem Štěpán Koupil a se soupeřem z Jihlavy to v tu chvíli vypadalo dost zle. Hugo Hejzlar měl hladce vyhranou pozici na 6. šachovnici s figurou a několika pěšci více. Navíc se nabídla skvělá šance vyměnit většinu těžkých figur, nebyla však využita. Současně skončila remízou Jakuba Nešpůrka  partie na 1. šachovnici  a naše šance vyhrát celé utkání stoupaly. A právě někde v tomto bodě utkání se začaly dít věci nevídané. Hugo se pomalu dostával do časové tísně, začal zmatkovat, bránit se šachům soupeře dokázal jen za cenu dalšího soupeřova šachování. Proto jsem mu doporučil nabídnout soupeři remízu, která byla po chvíli váhání jeho soupeřem naštěstí přijata. A utkání ještě mělo před sebou svůj vrchol v partii Vaška Seidla. Po celou partii se výhoda přelévala z jedné strany na druhou. Nakonec přešla do lehce technicky vyhrané fáze pro jeho soupeře, který měl za věž 2 figury a 2 pěšce. Techniku však poněkud „přehnal“ a za  vzdáleného h pěšce musel dát jezdce a drama bylo tu ! Navíc oba hráči již měli k dispozici jen přidávaný čas a několik málo sekund navíc. Žel Vašek nenašel zřejmě remízové pokračování, pustil soupeřova krále do svého týlu a ten rozhodl o tom, že utkání celkově skončilo remízou.

Celé družstvo si přes trochu smolný konec zasluhuje velké uznání za bojovnost a přístup všech hráčů ke svým partiím. Získali jsme 4 body.  Protože zaváhal a první dva body ztratil i vedoucí celek ligy ze Světlé nad Sázavou, držíme s ním stále 1.-2. místo. A to je skvělý a do dalších bojů velmi povzbudivý výsledek. 

A ještě něco k zamyšlení. V sobotu se hrají v 1 . lize mládeže dvě partie s tempem 1,5 hodiny pro každého hráče plus přídavek 30 s za každý provedený tah. Jednotlivá kola začínají v 10 hodin dopoledne a v 15 odpoledne. Takže mladší dorost hraje a intenzivně se soustředí zhruba 8-9 hodin bez velkých přestávek.  Poslední partie končí většinou kolem 20 hodiny večer. A potom následuje pro přespolní družstva cesta domů, většinou osobními auty. Dokonce se může stát, že návrat je za velmi nepříznivého počasí (takového, které bylo právě o víkendu 1.-3. prosince 2023). Není to poněkud zbytečný hazard pro všechny účastníky, kteří musí na utkání dojet ? V soutěžích družstev dospělých k takovému extrému nikdy nedochází !!!

Naše družstvo přijelo z utkání prvním autem s panem Málkem (patří mu velký dík za odvoz hráčů) ve 21 hodin. Další hráči přijeli se mnou až ve 23 hodin. Co tomu říkají rodiče zainteresovaných mládežníků?  V létě to je snesitelné, ale v zimě ?

Kompletní výsledky 1. ligy jsou zde.