Krajská soutěž družstev žáků, 1. turnaj v Lanškrouně

V sobotu 12. března se naše dvě družstva (složená z hráčů , kteří se nevešli do základních sestav A-C družstva hrajících ve vyšších mládežnických soutěžích družstev) účastnila 1. turnaje KSDŽ v Lanškrouně při celkové účasti 18 družstev.

Družstvo D hrálo ve složení Hugo Hejzlar, Matěj Šuba, Tomáš Kloud a Mikuláš Hrstka  a bojovalo v celém průběhu turnaje o první příčky. Konečné 4. místo je velmi slušný výsledek

Hugo Hejzlar získal 2,5 bodu ze 7 možných, několik nadějných pozic pokazil v časových tísních, do kterých se dostal ve všech partiích. 

Matěj Šuba získal 3 body ze 7 partií. Body ztrácel často zcela zbytečně po nevynucených hrubých chybách. 

Tomáš Kloud doplnil naši sestavu den před turnajem a vedl si znamenitě. Získal 6 bodů ze 7 partií a prohrál až v posledním kole, kdy zapracovala zřejmě únava. Tomáš byl do středy 9.3. pro náš klub neznámým hráčem.  V tento den se konalo ve Svitavách krajské kolo přeboru škol a shodou okolností nastoupil za ZŠ Sezemice (kde navštěvuje šachový kroužek pod vedením pana učitele Václavka) proti našemu Tomáši Hrdličkovi, který hájí barvy ZŠ Štefánikova. Našeho hráče hodně potrápil a vybojoval cennou remízu. Nedalo mi to a pana učitele Václavka jsem se zeptal, zda je Tomáš někde registrovaný. Záporná odpověď byla pro mě signálem k okamžitému kroku a s panem učitelem jsem se domluvil, že zavolá jeho rodičům. Otec Tomáše se ozval ještě týž den večer. Konečným výsledkem rozhovoru byla podepsaná žádost o registraci a dohoda o pravidelném individuálním tréninku ve společnosti Jana Hrdličky, Václava Seidla a Kristýny Pařízkové. Trénink se uskutečnil v pátek 11. března a už v sobotu 12. března (jak je uvedeno výše) Tomáš hájil úspěšně naše barvy v KSDŽ. A že má o šachy mimořádný zájem  potvrzuje skutečnost, že se také hlásí k účasti na letním soustředění v Jeseníkách !

Mikuláš Hrstka, smělý bojovník z DDM Kolín (rovněž letošní objev) na 4. šachovnici získal 4 vítězství, 1 kontumační vítězství a 2 x prohrál. Jako každý začínající žáček hrál v úžasném tempu a často vršil jednu chybu za druhou. Soupeři však nebyli o nic lepší a zpravidla poslední chybu udělali oni 🙂 Mikulášův zájem o šachy je obrovský (mimo jiné má na svůj věk mimořádné znalosti ze šachové historie) a také chuť do hry mu nikdy nechybí.

Družstvo E nastoupilo v sestavě Rostislav Brunclík, Tereza Krátká, Klára Daňová a Antonín Rosický.  Družstvo skončilo na 11. místě. 

Rostislav Brunclík na 1. šachovnici se rozehrál až na konci turnaje a zřejmě se ziskem 3 bodů ze 7 možných spokojený zřejmě není na rozdíl od Terezy Krátké, která získala 5 bodů ze 7 partiií a to lze označit za výsledek velmi slušný. Klára Daňová na 3. šachovnici a Antonín Rosický na 4. šachovnici získali po 3 bodech ze 7 partií.

Mělo hrát ještě F družstvo, jeho kádr se však jeden den před zahájením soutěže rozpadl vlivem onemocnění (Josef Kolínský,  Filip Výborný,  Markiyn Farat). Torzo tohoto družstva (Tomáš Staněk) nastoupil tedy v sestavě družstva označeného jako krajský výběr.

Druhý turnaj KSDŽ bude sehrán dne 7.5.2022 v Poličce.