Mistrovství České republiky družstev mladších žáků, Jihlava 10.6. – 12.6.2022

  1. Poslední akcí sezony bylo MČR DMŽ, které se konalo v Jihlavě. Důležité je, že mistrovství bylo s účastí našeho mladého výběru, který si postup vybojoval v krajském přeboru (2. místo za 2222 ŠK Polabiny). 

V osmadvacetičlenném startovním poli nám průměr národního rapid ELO určil startovní číslo 20. Čili každé umístění v první dvacítce družstev znamenalo obhájení nebo zlepšení startovní pozice. Po urputném třídenním klání můžeme být spokojeni, celkové 17. místo, zisk 12 bodů za 4 vítězství potvrdil, že se stále zlepšujeme (loni jsme při stejném počtu startujících družstev skončili na  předposledním 27. místě, skok o 10 míst dopředu je tedy citelným zlepšením).

Na soutěž odjelo 10 hráčů, tedy maximální počet, který mohla obsahovat soupiska. Na stratu jsme o jednoho hráče „přišli“, když jsme Jana Boháče poskytli sousedům z oddílu ŠK Lípa (Hradce Králové) k hostování (hradeckým onemocněl jeden hráč těsně před zahájením soutěže). 

A jak si vedli naši jednotliví hráči ?

Jan Hrdlička (2 body z 8 partií, průměrné rapid ELO soupeřů 1450).  Narážel na nejlepší hráče soupeřů a dostal tvrdou lekci. Zejména v partiích černými figurami podlehl vcelku bez odporu útokům soupeřů (z toho 3x útok po otevřeném h-sloupci bez jakékoliv protihry našeho hráče, tady je nutno zapracovat na nápravě, aby už říjnové M Čech dopadlo v tomto směru daleko lépe).

Václav Seidl (5,5/8, 1302). Velice pěkný výkon zatím u nás hostujícího hráče. Výsledek je založen na velice solidní hře v zahájení (zejména černými) a  dobrém taktickém postřehu. Vašek chce k nám přestoupit (zatím  člen Rapidu Pardubice) a pokud se tak stane bude určitě platnou posilou pro A žákovské družstvo.

Daniel Málek (1,5/6, 1198). Daniel jako úplný nováček ve vrcholné žákovské soutěži platil nováčkovskou daň. Některé partie nezvládl po stránce taktiky a dopouštěl se vcelku zbytečných hrubých chyb. Má však srdce velkého bojovníka a šachy miluje. Přebor Čech do 12 let v Harrachově v říjnu bude pro něho dalším setkáním s nejlepšími a jistě se na tuto vrcholovou akci dobře připraví.

Tomáš Hrdlička (0,5/4, 1146). Výkon poznačen řadou hrubých chyb a zejména zbytečně rychlou hrou v rozhodujících fázích partie, zejména koncovkách. Tomáš tak v podstatě navázal na nepříliš povedený výkon z KPJ v Milovech.  Možná se i trochu projevila únava z každodenního dojíždění.  

Jan Pádivý (2/5, 1160). Sehrál dobré partie, často však s opačným výsledkem, když zahodil výhry, které měl doslova na dosah. Jeho výkon je často ovlivněn emocemi, které jen stěží zadržuje. Když na sobě v tomto směru zapracuje určitě se to projeví na lepším celkovém výsledku.

Jiří Hlaváček (3/5, 1096). Jirka hraje velmi špatně zahájení s řadou základních chyb. Když zahájení „přežije“ potom je velmi vynalézavý a má zajímavé nápady.  Jeho výsledek je velmi dobrý. Kdyby si občas nedopouštěl do oka bijící hrubé chyby, může pak v šachu počítat s perspektivní budoucností.

Tereza Krátká (5/9, 1042). Lev mezi dívkami. Má pro hru vynikající předpoklady. Soutěživost, zájem o nejlepší výsledek, ráda se šachu věnuje ve svém volném času i mimo společný šachový kroužek. Její konečný výsledek  je výborný (rovněž poprvé hrála vrcholovou šachovou soutěž) a zdá se, že máme o kvalitní a tolik potřebnou dívku v soutěžích mládežnických družstev v budoucnosti postaráno… Určitě by se měla účastnit M Čech v říjnu v Harrachově.

Ondřej Suchánek (1/4 + 1 kontumační výhra, 1044). Ondřej patří ke skupince letošních šachových objevů v našem klubu. Na turnaji získával zkušenosti a převedl svoje možnosti. Mimo jiné zbytečně prohrál dvě dobře vedené partie. Šachy ho baví s je předpoklad, že se bude stále zlepšovat.

Mikuláš Hrstka (1/4, 1000). Mikuláš patří ke stejné skupině nových tváří v klubu jako Ondřej Suchánek. A také on sbíral zkušenosti a je naší nadějí. Svojí znalostí šachové historie a zájmem o šachy neustále překvapuje. Na turnaji byl dotázán Pavlem Švandou,  kdo hrál v Buenos Aires v roce 1927 o titul mistra světa v šachu.  V bleskové odpovědi se Mikuláš nemýlil. Znají čtenáři odpověď na tuto otázku ?

Jan Boháč (3,5/9).  Honza díky hostování za tým ŠK Lípa (Hradec Králové) si zahrál všech 9 partií soutěže a může být s výsledkem spokojen. Hrál na 2. šachovnici, měl kvalitní soupeře a určitě si své rapid ELO o několik desítek bodů vylepší. Kapitánem družstva Lípy, panem Ondřejem Rudou byl za svůj výkon pochválen.