Hodnocení naší účasti a výsledků ve finále KPJ mládeže v Horním Bradle

V Horním Bradle se sešlo celkem 127 chlapců a dívek, dorostenců a dorostenek a juniorů a juniorek. Z tohoto počtu je  téměř 20 % účastníků  registrováno v  Šachovém spolku Železné hory. .Naše účast 25 mladých hráčů a hráček (23 chlapců a 2 dívky) vysoko převýšila účast mládeže z jednotlivých oddílů v Pardubickém kraji.

I výsledkově jsme splnili papírové předpoklady. Máme 6 medailí a 7 postupových míst na M Čech a polofinále M ČR. 

V kategorii H 10 za nás hráli Matyáš Kryštof  (3/7) a Viktor Hörzenberger (2/7). U obou (ročníky narození 2015) jejich hra trpěla zbrklostí a minimální spotřebou času na přemýšlení. To jsou neduhy, které jsou v této věkové kategorii zcela běžné. Turnaj jim určitě přispěje k tomu, aby v příštím roce dosáhli lepších výsledků ve stejné věkové kategorii. 

Kategorii H 12 jsme zcela ovládli , i když k tomu byla potřeba také potřebná dávka štěstí. Vynikajícího výsledku dosáhl Jan Boháč, který turnaj sehrál bez velkých výkyvů a se ziskem 6 bodů ze 7 partií  se stal krajským přeborníkem !! Konečně se pořádně prosadil mezi svými vrstevníky a také jeho výkon je i pro mne příjemným překvapením. Velkou bojovnost prokázal Daniel Málek (3. místo, 5 bodů). Začátek a střed turnaje neměl nijak oslnivý a potýkal se také se založením své hry, která trpěla zejména špatným vývinem figur  v zahájení. Mohutným finišem a buldočí vůli  však svůj osud v turnaji proměnil v konečný úspěch. Jiní hráči mu mohou jeho zarputilost a houževnatost závidět. Tomáš Hrdlička na 4. místě (4,5 bodu) si splnil postupový cíl, bojoval co mohl. Jeho výsledek mohl být určitě lepší, kdyby se občas nenechal v partii zlákat povrchností . Jan Pádivý na 5. místě (nasazený však jako číslo 1) musí svoji pozornost upřít na podstatné vylepšení hry v zahájení (často bez rochády nebo s jejím odkládáním na pozdější dobu). Zisk 4,5 bodu je pro něho průměrný, postup na M Čech  byl však pro něho to hlavní, čeho chtěl dosáhnout. Jiří Hlaváček (7. místo, 4,5 bodu) byl tak trochu smolařem. Zcela zbytečnými prohrami se dostával  v nasazení kol průběžně mezi slabší soupeře a zákonitě měl v konečném účtování slabší pomocné hodnocení v porovnání se soupeři, kteří získali stejný počet bodů. Jirka dokáže sehrát některé partie skvěle jiné však hraje skoro jako začátečník. Na slušném 11. místě skončil loňský objev Mikuláš Hrstka (3,5 bodu). Mikuláš hraje útočné šachy a někdy se zapomene a útok přežene nebo prohlásí, že neví jak pokračovat v jasně vyhrané partii a dá ji za remízu :-). Protože je však r. nar. 2013,  může v této věkově kategorii hrát i v příštím roce a určitě zasáhne do bojů o medaile. 13. místo obsadil Ondřej Suchánek. Ondřej dělá někdy zbytečné chyby plynoucí ze špatného propočtu variant. Jeho hra je však celistvá s dobrým strategickým směřováním. I on může ve stejné kategorii hrát v příštím roce a pokusit se o postup.  Poslední náš účastník v této kategorii byl Karel Kápička (20 místo, 3 body). Karel, podobně jako další hráči z kroužku v Třemošnicích je ovlivněn dlouhou šachovou abstinencí, která je způsobena nefungováním šachového kroužku v místní ZŠ z důvodu covidu 19.

Jak je vidno z  dosažených výsledků, H dvanáctky jsou výstavní síní našich žáků.  Účast 8 našich z 23 celkově (35 %) je také fantastická !!

Dalších skvělých výsledků dosáhli naši žáci v kategorii H 14.  Na 1. místě skončil Jan Hrdlička (6,5 bodu). Honza prokazuje v posledním půlroce konečně znatelný výkonnostní růst a je to znát na jeho výsledcích nejen v tomto KPJ ale rovněž v 1. lize ml. dorostu a v KP II dospělých.  Také druhé místo patří našim barvám: Václav Seidl (5,5 bodu). Vašek se výborně začlenil do skupiny gymnazistů, kteří mají výbornou partu, která se nejen hecuje ale vzájemně si kluci a dívka (Kristýna Pařízková) fandí. Některé jeho výsledky z poslední doby nebyly úplně super, ale tento z KPJ je určitě výjimkou, která by mohla vydržet. K postupu neměl daleko 7. Matěj Šuba (4,5 bodu). Zástupce šachového kroužku DDM Kolín prokazuje růst formy a jeho zájem o šachy mu dává šanci prosadit se v blízké budoucnosti. Podobným případem je 11. Tomáš Kloud. Ten byl po 5. kole (3,5 bodu z 5 partií) vážným aspirantem na postup. Nervozita z možného úspěchu však  u něho vykonala své a postup se letos nekoná. Jeho píle je však pro ostatní příkladem. Dlouho jsem neviděl tak pracovitého žáka. O 17. Vojtěchu Kutílkovi (3/7) a 19. Zdeňku Kápičkovi (3/7)  lze říci to samé, co o ostatních hráčích z Třemošnice.  Téměř 1,5 roku absence u šachovnice je příliš znát. 24. Antonín Rosický získával zkušenosti využitím možnosti si zahrát v pro něho zatím těžkém turnaj. Zájem o hru však má a záleží pouze na něm jak se k věci postaví.

Tedy i v H čtrnáctkách máme úspěšné zástupce a několik dalších,  kteří je chtějí následovat. Účast 7 našich hráčů v 25 členném poli (28 %) opět nepotřebuje komentář.

V dívčí kategorii D 14 jsme měli „pouze vítězku“  1. Terezu Krátkou. V turnaji spojených kategorií D 14-16 získala 4,5 bodu ze 7 partií. Zde musíme jako oddíl zapracovat na tom, aby tato talentovaná a tvrdě šachově pracující dívka získala možnost spolupracovat individuálně s trenérem. Jistě se těší na svoji účast na M Čech 2023.

Kategorie H 16 nám mohla přinést další postupová místa. Že se tak nestalo je dílem zejména dvou faktorů. U celkově 6. Šimona Stefana měla na jeho  jinak velmi dobrý výsledek  (4,5/7) svůj podíl psychika  a u 7. Huga Hejzlara (4,5/7) se projevila nezkušenost s těžkými turnaji a vyrovnanými hráči. Oba hráli v průběhu turnaje v popředí ale bohužel prohráli rozhodující poslední partie. Přitom oba získali nejvyšší bodové pomocné hodnocení z celého startovního pole hráčů…. Hold smůla. Na 20. místě skončil Patrik Charvát (2,5/7), o kterém platí to samé co bylo napsáno výše o hráčích z Třemošnice.

V dívčí kategorii D 16 nás zastoupila 3. místem Kristýna Pařízková. Díra do světa to není, avšak její výkonnost se určitě bude zlepšovat již jen samou přítomností mezi šachisty z Gymnázia Pardubice Dašická :-).

Kategorie HD 18-20 byla kategorií dorostenců, dorostenek a juniorů a juniorek. 6. Jakub Nešpůrek  (4,5 bodu) dosáhl významného úspěchu a postoupil do polofinále MČR dorostenců. Jakub hraje své partie často na hraně rizika, rochády již  provádí  v porovnání s minulostí častěji. Občas mívá ještě problémy s neposlušným h-pěšcem :-). Své odevzdali na šachovnici také 11. Radek Roub (4/7) a 16. Adam Vágenknecht (3/7). Oba si zahráli kvalitní turnaj a vzhledem k jejich věku se s nimi počítá v sestavě A družstva dospělých v KP II. Výkonnost na to mají.

Všechny turnaje  KPJ byly odehrány bez problémů v pěkném prostředí RS Tesla Horní Bradlo. Dík patří Mirku Tyčovi, Radku Roubovi a Adamu Vágenknechtovi, kteří se zasloužili o přípravu hracích místností ke hře. Počasí bylo zejména v sobotu strašné, lilo jako z konve. Naštěstí jsme hráli pod střechou a nevadilo nám to. Jídlo a ubytování si účastníci chválili. V programu byla zařazena 2x přednáška Pavla Němce s velmi dobrým ohlasem, rozbor partií a také schůzka vedoucích, kde se diskutovalo o problémech vedení mládeže, KTCM, startovném na turnajích a dalších věcech, které souvisí s mládežnickým šachem. Je pravděpodobné, že i v příštím roce se opět shledáme na KPJ v Horním Bradle. 

Pro turnaj bylo velmi důležité, že jsme obdrželi významnou finanční podporu, individuální dotaci od Krajského úřadu Pardubického kraje, která byla v plném rozsahu využita na zajištění jeho konání (odměny trenérů a rozhodčích, cestovní a pobytové náklady funkcionářů, dovoz šachového materiálu).