Letní soustředění, Lipová – lázně 13.8. – 20.8.2022

Letního soustředění se letos účastnil rekordní počet účastníků. Celkem se účastnilo 44 mládežníků a 10 dospělých vedoucích !!

Za účelem vytvoření přiměřeného šachového tréninku byly děti rozděleny do tří výkonnostních skupin. O trénink nejlepších hráčů v A skupině se postaral zejména Michal Jareš a několik hodin tréninku proběhlo pod vedením Pavla Švandy. Trénink v B skupině probíhal pod vedením Lubomíra Šilara za asistence Pavla Švandy. Trénink v C skupině zajistili Soňa Leksová a Miroslav Tyč. Kromě tréninku po celý průběh soustředění probíhal šachový turnaj za účasti všech mládežníků, který byl sehrán na 7 kol. První tři kola (rozřaďovací) proběhla zrychleným tempem, závěrečná 4 kola pomalým tempem se zápisem partií. Ihned po odehrání partií probíhal rozbor partií pod vedením trenérů. Vítězem turnaje se stal Šimon Stefan, druhý skončil Gleb Shvachko a třetí byl Jakub Nešpůrek. Dále byl sehrán turnaj v bleskovém šachu za účasti 22 hráčů. V tomto turnaji se vítězem stal Gleb Shvachko před Miroslavem Tyčem a Šimonem Stefanem.  Šachový program byl doplněn vytvořením sestavy A družstva (součástí byla diskuze o pořadí hráčů na soupisce) pro nadcházející 1. ligu mládeže a sestav B,C a D družstva pro Krajský přebor družstev žáků. 

Velmi bohatý byl i nešachový program soustředění. O tento se postarali zejména Jan Pospíšil, Ondřej Jareš a Mirka Jarešová. Pomáhali Věra Buštová, Radka Bláhová a Jana Šilarová a také nejstarší mládežníci Michal Jareš, Soňa Leksová, Radek Roub, Jakub Tyč a Gleb Shvachko.  Kromě vycházek do okolí byl uspořádán celodenní výlet. Náročnější výstup na Šerák absolvovala jedna skupina a druhá navštívila jeskyni Na Pomezí. Proběhlo sportovní odpoledne, kde velký zájem vzbudila hra „pasák“, střílelo se ze vzduchovky a další. Ve čtvrtek 18. srpna večer byl zapálen oheň a opékaly se špekáčky a po něm následoval noční hra. Sportovní program doplnila poslední disciplína „atletické šachy“. Vítězem se stal Gleb Shvachko před Jakubem Tyčem a Radkem Roubem. Čtvrtý skončil Jan Boháč ! Celkem se účastnilo 18 startujících.

Velký dík patří za obětavou práci Veronice Pospíšilové, která již třetím rokem plnila roli zdravotnice. Zřejmě díky velkému teplu vzniklo několik zdravotních komplikací a bohužel dvě děti musely ze soustředění odjet předčasně. Kromě několika drobných poranění a napadení klíšťaty se však nic dalšího mimořádného nestalo.

Nevýhodou bylo umístění dětí ve dvou budovách od sebe vzdálených 800 m a tak se toto neobešlo bez přesunů jakoby navíc a komunikace na dálku pomocí mobilů. Ubytování  na chatě Pod Sněhulákem přineslo ubytovaným chlapcům tvrdé (skoro vojenské) podmínky. Bylo opravdu na samé hraně přijatelnosti. Děvčata na chatě Miroslav dopadla o poznání lépe. Stravování bylo na velmi dobré úrovni. 

Celkově lze hodnotit soustředění jako zdařilé, děti se nenudily. Byla navázána mnohá nová kamarádství a utužena tím naše klubová činnost.