Před zahájením školního roku 2021-22.

Co nevidět bude tu září a začne nový školní rok a s ním i nová šachová sezona 2021-22. Všichni doufáme, že naše šachová činnost už poběží naplno a budeme se moci zapojit do klání na šachovnicích. Malý průzkum mezi našimi nejmladšími členy ukázal, že „covidové“ ztráty budou, avšak nebudou nijak dramatické. Se šachem skončily většinou málo aktivní děti, takže lze do jisté míry tvrdit, že došlo k očistě členské základny.

Letní soustředění v Krkonoších dětem šachově určitě prospělo a také došlo k semknutí kolektivu. Bylo na každém kroku vidět, jak děti kolektiv potřebují a jak si váží kolektivní práce i zábavy. To je dobrým znamením před novou sezonou.

A novou sezonu náš Šachový spolek zahájí opravdu velkolepě. Budeme ve dnech od 17. do 19. září pořadateli Krajského přeboru jednotlivců v kategoriích mládeže HD 10,12,14,16,18 a 20. Po letech pauzy budou KP hrát tedy i dorostenci HD 18 a junioři HD 20. A s účastí našich členů na této akci se dá říci, že se s nimi doslova roztrhl pytel. Ano, je přihlášeno 24 (!!!) členů našeho spolku a neobsadíme jenom kategorii juniorskou, protože zatím naši mladí členové do ní nedorostli … KPJ se stejně jako loni uskuteční v areálu penzionu Poslední míle v Milovech v okresu Žďár nad Sázavou.

Ve výše zmíněném průzkumu se projevil značný zájem žáků o individuální trénink (je přihlášeno 22 dětí !!). Ten se rozběhne nejpozději počátkem října. Bylo by dobré, kdyby se podařilo vytvořit co nejvíce vyrovnaných dvojic. Dvojice budou vytvořeny ve třetí dekádě září, v řadě případů zůstaneme u již sehraných dvojic. Hlavním cílem IT bude naučit žáky samostatně pracovat se šachovými materiály a zdokonalovat se tak v technice hry ve všech fázích šachové partie.

Co se týče kroužků ve školách, vyjasnila se situace v Třemošnici. S vedením školy je dohodnuto, že kroužek se nejdříve rozběhne v únoru 2022 a případný nábor nových dětí z 1. a 2. tříd bude rovněž k 1.2.2022. Důvodem je nemožnost míchat třídní kolektivy od zíří 2021. Na ZŠ Štefánikova v Pardubicích je velký zájem o činnost šachového kroužku, zde je pravděpodobné, že alespoň jednou týdně fungovat bude. O činnosti kroužků v Přelouči, Týnci nad Labem a v Sokole Břehy bude rodiče a děti informovat trenér Miroslav Tyč. Zcela nově se rozběhne činnost kroužku v DDM Kolín. Kolín je víceméně okrajovou částí Sč. kraje, takže lze předpokládat, že místním odchovancům nebude činit vážný problém hrát soutěže pořádané PDŠS.

Lubomír Šilar, trenér ŠS Železné hory