Sezona 2022-2023 byla zahájena úvodními koly extraligy a 1. ligy mládeže.

V sobotu a v neděli 24.9. – 25.9. byl otevřen nový ročník soutěží mládežnických družstev. Naše A družstvo, které opět startuje v 1. lize  (skupina C,) v sobotu zajíždělo do Rychnova nad Kněžnou, kde se utkalo s jedním z favoritů soutěže, družstvem Panda Rychnov nad Kněžnou. Domácí  hráči byli velkým favoritem (rozdíl v ELO hodnocení činil v průměru 217 bodů na hráče). Přes uvedenou skutečnost naše šestice ve složení Jakub Nešpůrek, Radek Roub, Šimon Stefan, Jakub Tyč, Václav Seidl a Daniel Málek statečně vzdorovala a uhrála čestný výsledek 1,5 : 4,5. Vyhrál Jakub Nešpůrek a remizoval Šimon Stefan, který neměl k výhře daleko.

Ve 2. kole jsme hráli s družstvem Lanškrouna. Na Elo hodnocení jsme i zde prohráli o průměrných 80 bodů. Nikoliv však v utkání, které skončilo smírně 3:3, když vyhráli Šimon Stefan a Daniel Málek, remízovali Radek Roub a Václav Seidl.  

K úvodním sobotním utkáním nutno ještě podotknout, že jsme absolvovali studenou sprchu již v pátek odpoledne, kdy se omluvil z důvodu nemoci Honza Hrdlička a sehnat náhradníka nebylo vůbec snadné. Nakonec se to podařilo díky obětavosti rodičů Daniela Málka, kteří pomohli s dopravou do Rychnova a zpět a nahradili tak pana Hrdličku, který původně zajišťoval odvoz většiny hráčů.

V neděli 25.9. jsem jako vedoucí družstva přikročil k několika změnám v sestavě. Na místo Jakuba Tyče nastoupil proti velkému favoritu – družstvu 2222 ŠK  Polabiny B Adam Vágenknecht, který tak sehrál  svoji první vážnou partii ve své kariéře (zatím hrál pouze on-line) a po jediném tréninku !! Zřejmě se toto stane raritou tohoto ročníku soutěže. Registrace Adama u Českého šachového svazu proběhla dva dny před termínem zaslání soupisek. Honza Hrdlička byl už v neděli natolik fit, že mohl nastoupit a vystřídal tak svého sobotního náhradníka Daniela Málka. 

Utkání s Polabinami B (v průměru na hráče měly Polabiny o 240 Elo bodů více !) začalo smolně, když Šimon Stefan ztratil figuru a musel se vzdát. A brzo poté to bylo už 0-2 po kapitulaci Adama Vágenknechta (jeho výkon však zklamáním nebyl a naznačil, že má docela na úrovni šachové myšlení a invenci). Adam přešel do pěšcové koncovky zcela zbytečně, kde neměl šanci. Kdyby nevyměnil poslední věž, mohl soupeři ještě hodně zkomplikovat život. V dalších partiích jsme nestáli příliš dobře. Ale … Naši zbývající hrající hráči provedli velmi dobře záchranné práce  a  nakonec všichni remízovali. Korekce výsledku na 2:4 je velkým úspěchem. Remízu si tedy připsali Jakub Nešpůrek (soupeř nenašel jednoduchou cestu k výhře), Radek Roub (černými se mu dlouhodobě moc nedaří, udržel však remízu díky značné redukci materiálu), Václav Seidl (zesiloval pozici tak dlouho, až se dopustil chyby a musel partii zachraňovat) a poslední remízu zaznamenal Jan Hrdlička (musel se bránit tlaku svého mladšího soupeře, pozici však vcelku zkušeně udržel).

V porovnání s předchozími starty družstva v 1. lize se zdá, že letos jsme kompaktní a houževnatý celek a to by mohlo pomoci k takovému umístění, které nebude znamenat sestup. Zatím jsme s 1 bodem na 9. místě tabulky při 12 účastnících. Další dvoukolo se hraje v sobotu 10. prosince v Pardubicích. Našimi soupeři budou dvě hradecká družstva, Lípa a Lipky B.